Zaļā diena 2016

Raksta autors: Leon Bruelke

Saules silti stari šorīt maigi pamodināja putnus. Viņu balsis, kurām parasti līdzās skan braucošo mašīnu skaņas, šodien dzird labāk. Automašīnu laukums ir tukšāks. Vai ir svetdiena? Nē, šodien ir cita īpaša diena – ZAĻĀ DIENA, kuru organizē Eiropas brīvprātīgie Johanna un Leon. Zaļās noskaņās viņi aicina skolēnus ierasties skolā cik vien zaļi iespējams – ar velo, kājām vai sabiedrisko transportu.

Diena sākās ar rīta apli ārā. Leons ziņoja, ka šodien, ierodoties skolā videi draudzīgā veidā, ir ietaupīti 450 km ceļa, kas nebija jāveic automašīnām, tas ir attālums no Rīgas līdz Daugavpilij un atpakaļ.

Zaļajā dienā bērni skolotāju un brīvprātīgo vadībā darbojās varākās darbnīcas par vides tēmām. Mums bija ieradušies divi ciemiņi – Eiropas brīvprātīgie  Marina Minasyan no Armēnijas un Csaba Fabian no Ungārijas.

Skolēni guva sapratni par nepieciešamibu taupīt ūdens resursus un domāja par to, kā viņi ikdienā var mazināt ūdens patēriņu skolā un mājās. Bērni zīmēja atgādinājumus taupīt  ūdeni, šos zīmējumus izvietoja pie izlietnēm skolā.

Citā darbnīcā bērni pētīja pārtiku – mācījās, kā izvietot produktus ledusskapī, lai tas patērētu mazāk elektroenerģijas un lai produkti ilgāk saglabātos svaigi, un rēkinaja cik cukura graudiņus satur dažādi ikdienas produkti.

Viena darbnīca iepazīstināja bērnus ar ekoloģiskās pēdas jēdzienu. Skolēni pildīja tiešsaistes aptauju ar jautājumiem par viņu ikdienas paradumiem un guva priekšstatu par to, kā viņu ikdienas paradumi ietekmē zemes resursus.

Darbnīcā par papīru skolēni rēķinaja, cik daudz papīra ir patērējuši pēdējo divu dienā. Bērni skaitīja papīra daudzumu makulatūras kastē un rēķināja, cik kilogramus papīra izmet mācību gada laikā – apmēram 42 kg. Šajā darbnīca dalīnieki arī mācījās šķirot atkaritumus – plastmasu, papīru, metālu un stiklu.

Āra pauzes laikā brīvprātīgie no Ungārijas un Armēnijas mācīja bērniem spēles, tikmēr pašu gatavotajās saules bateriju krāsnīs, kas gatavotas no picas iepakojuma, kusa šokolāde un karsējās siera maizītes.

Arī pusdienas noritēja zaļās noskaņās – pagatavotie ēdieni bija zaļā krāsā.

Pēcpusdienā bērni grupās pārrunāja, ko šodien ir iemācījušies.

Dienas noslēgumā bērni skolas dārzā iestādīja ābelīti, kas zaļodama skolas dārza atgādinās par šo zaļo dienu.

Lai ābelīte zaļo un lai mēs zaļojam!